Schiaparelli rozbił się na powierzchni Marsa

Agencja AFP poinformowała o fiasku misji lądownika Schiaparelli. Wiadomość przekazały osoby kontrolujące misję z Niemiec i potwierdziło ją zdjęcie NASA. Lądownik Schiaparelli od środowej próby lądowania na Marsie uznawany był za zaginiony.

schiaparelli-rozbil-sie-na-powierzchni-marsa

Jak podawał w środę szef Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Jan Woerner, wcześniej Schiaparelli działał sprawnie i lądowanie szło zgodnie z planem: zadziałała osłona termiczna i otworzył się spadochron. W ostatniej chwili jednak ważący ponad pół tony lądownik zamilkł.

W niedzielę, czyli na trzy dni przed planowanym lądowaniem, Schiaparelli oddzielił się od sondy Trace Gas Orbiter. 12 godzin po odłączeniu sonda skorygowała swój kurs, żeby uniknąć wejścia w atmosferę i znaleźć się na orbicie wokół Marsa. Z kolei Schiaparelli nadal pozostał w trybie hibernacji, aby ograniczyć zużycie energii. Wybudził się dopiero na krótko przed wejściem w atmosferę Marsa, które nastąpiło na wysokości 122,5 km, przy prędkości około 21 tysięcy km/h.

Głównymi naukowymi celami misji miały być: poszukiwanie potencjalnych śladów życia na Marsie (obecnego albo dawnego, nazwa misji jest właśnie nawiązaniem do tego zadania), badania rozmieszczenia wody na różnych głębokościach, badania powierzchni i zidentyfikowanie potencjalnych zagrożeń dla przyszłej misji załogowej, badania prowadzone pod powierzchnią gruntu, aby lepiej zrozumieć ewolucję Marsa. Do celów technologicznych należały: przetestowanie lądowania dużej platformy na Marsie, testowanie wykorzystania energii słonecznej na powierzchni planety, wiercenie w marsjańskim gruncie na głębokość 2 metrów, testowanie rozwiązań dla kolejnych generacji marsjańskich łazików.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *