Samoloty i urządzenia elektroniczne otrzymają zdolność samoregeneracji

Naukowcy z University of Bristol skonstruowali skrzydła samolotu, które posiadają zdolność samoregeneracji. Według nich, rewolucyjna technologia może pojawić się w naszym życiu już w najbliższym czasie i znajdzie zastosowanie między innymi w lotnictwie i elektronice.

Samoloty i urządzenia elektroniczne otrzymają zdolność samoregeneracji
Samoloty i urządzenia elektroniczne otrzymają zdolność samoregeneracji

Brytyjski zespół specjalizuje się w modyfikowaniu materiałów kompozytowych z włókien węglowych. Samoregenerujące się skrzydło samolotu powstało po dodaniu do niego malutkich mikrosfer, które w momencie impaktu uwalniają płyn. Substancja ta wnika w szczeliny spowodowane uszkodzeniem i staje się twarda. Badania laboratoryjne wykazały, że materiał po jego „wyleczeniu” jest tak samo wytrzymały jak wcześniej, zanim doszło do uszkodzenia. Proces „leczenia” jest zależny od warunków pogodowych – przy wysokich temperaturach trwa jedynie kilka godzin.

Główny autor projektu, profesor Duncan Wass uważa, że technologia może pojawić się w naszym życiu już w najbliższej przyszłości. Samoregeneracja została zaczerpnięta z ludzkiego organizmu, a konkretniej z procesu krzepnięcia krwi. Dzięki tej technologii, przyszłe samoloty będą mogły automatycznie naprawić drobne uszkodzenia. Pomysł ten może znaleźć również zastosowanie w elektronice (samonaprawiające się wyświetlacze i obudowa) i wielu innych dziedzinach nauki i techniki.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *