Rzymskie monety w japońskim zamku

Japońscy archeologowie, podczas prac wykopaliskowych na terenie ruin zamku Katsuren na Okinawie, po raz pierwszy na terenie Japonii znaleźli monety pochodzące z imperium rzymskiego.

rzymskie-monety-w-japonskim-zamku

Japonia przez długie lata żyła w izolacji od świata. W tym kontekście zaskakujące jest najnowsze odkrycie archeologów. Japońscy archeologowie po raz pierwszy na terenie Japonii znaleźli monety pochodzące z imperium rzymskiego.

Cztery miedziane monety, które pochodzą mniej więcej z przełomu III i IV wieku naszej ery, odnaleziono w ruinach zamku Katsuren w prefekturze Okinawa. Zamek Katsuren wybudowany został w XII i był użytkowany do XV wieku.

Odkrycie rzymskich monet w Japonii jest zaskakujące. Jest ono pierwszym wyraźnym dowodem na kontakty handlowe pomiędzy Japonią, a Europą. Dotychczas potwierdzony był jedynie handel z Chinami i innymi azjatyckimi państwami. Zatem śmiało można mówić o pewnym przełomie w historii Japonii.

Spokojnie – póki co, podręczniki historii nie będą przepisane. Japońscy archeologowie nie przestają jednak szukać dalej. Być może uda im się odnaleźć też inne ślady kontaktów Japonii z cywilizacją łacińską.

independent.co.uk

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *