Rząd Japonii chce zmniejszyć liczbę samobójstw

Japoński rząd poinformował, że zamierza podjąć wysiłki w celu ograniczenia liczby samobójstw. Ich liczba w ciągu najbliższych 10 lat ma spaść o 30 proc.

Japonia zajmuje szóste miejsce na świecie od względem liczby samobójstw. Rząd poinformował o nowej strategii mającej na celu niesienie pomocy i oferowanie wsparcia osobom, które w przeszłości próbowały targnąć się na swoje życie. Pomocą mają być objęte również matki cierpiące ze względu na samobójstwa dzieci. W Japonii ponad 10 proc. matek samobójców zmaga się z problemami psychicznymi i nie ma dostępu do profesjonalnej pomocy.

Opublikowane na rządowych stronach internetowych wytyczne zakładają, że w ciągu najbliższej dekady uda się zmniejszyć liczbę samobójstw do poziomu poniżej 16 tys. rocznie. Od siedmiu lat liczba samobójstw w Japonii spada. W 2016 r. zarejestrowano ich 21.897, ale wciąż jest to dużo w porównaniu z innymi rozwiniętymi krajami. Wśród zapowiedzi rządu znalazła się m.in. walka ze znęcaniem się przez uczniów nad kolegami. Premier Shinzo Abe ma przyjąć nowe wytyczne w tej kwestii podczas letniej sesji parlamentu.

Ograniczenie zjawiska tak znaczące, jak zakładają to prognozy rządu, ma stanowić przykład udanej współpracy między państwem, a organizacjami prywatnymi. Obszarami do otwierania nowych form partnerstwa mają być m.in. punkty wsparcia dla niedoszłych samobójców, a także przekonanie koncernów, by możliwie aktywnie uniemożliwiały swoim pracownikom wypracowywanie niekończących się nadgodzin, z których słynie Japonia.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *