Rydwany Bogów – czyli opowieść o kosmonaucie z Palenque

Modelarz Paul Francis, znany z prac do filmów takich jak „Człowiek przyszłości” (1999), Blade: Wieczny łowca II (2002) oraz wielu innych, postanowił wykonać model przestrzenny z reliefu Majów, przedstawiający osobę siedzącą w dziwnym pojeździe (rydwanie). Naukowcy badający ów relief twierdzą, że płyta nagrobna przedstawia wędrówkę władcy majów do świata umarłych.

Rydwany Bogów - czyli opowieść o kosmonaucie z Palenque
Rydwany Bogów – czyli opowieść o kosmonaucie z Palenque

Paul Francis, który nie tak dawno wystąpił w jednym odcinku serialu „Starożytni kosmici” jest zdania że relief z płyty w Palenque przedstawia prawdziwy pojazd do poruszania się w próżni. Udowadnia to pokazując na modelu, do czego musiały być używane niektóre odtworzone przyrządy i instrumenty pokładowe.

Zwraca szczególna uwagę na przyrząd do oddychania umiejscowiony na wprost twarzy pilota, połączony giętką rurą z komora w której prawdopodobnie musiał znajdować się tlen. Inny przyrząd znajdujący się pod prawą stopą i wyglądający jak współczesny pedał gazu, musiał być używany do zwiększania/zmniejszania siły ciągu silnika rakietowego, który umiejscowiony jest na końcu pojazdu.

Zwraca szczególna uwagę na przyrząd do oddychania umiejscowiony na wprost twarzy pilota
Zwraca szczególna uwagę na przyrząd do oddychania umiejscowiony na wprost twarzy pilota

Pojazd wykonany przez niego własnoręcznie w jego własnym studio „Researcher/Model Maker – Lucas Francis Studio” przedstawia się imponująco, co widać na załączonych zdjęciach. Nasuwają się pytania, jak powstał ten relief? Czy jest to tylko wizja artysty, czy też odtworzony ze szczegółami prawdziwy pojazd widziany przez artystę z tamtych czasów na własne oczy?

Paul Francis zaproponował również swoje własne rozwiązanie zastosowania dziwnych kamieni z ruin w Tiahuanaco. Uważa że niektóre kamienie mają taki kształt, że łącząc je w długi ciąg, można z nich ułożyć linie startową dla pojazdów latających, takich, jak modele odkryte w Bogocie (Kolumbia). Te miniaturki wykazują zaskakujące podobieństwo do współczesnych samolotów, a nawet promów kosmicznych.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *