Rozwijajmy Sztuczną Inteligencję „z głową”

Stephen Hawking ostrzega, że wszystkie dobrodziejstwa związane ze Sztuczną Inteligencją mogą na nas spłynąć tylko wtedy, gdy będziemy ją rozwijać „z głową i wyobraźnią”. W przeciwnym wypadku, sztuczna inteligencja stanie się przekleństwem ludzkości.

rozwijajmy-sztuczna-inteligencje-z-glowa

Stephen Hawking wielokrotnie wypowiadał się na temat sztucznej inteligencji i potrzeb kontrolowania jej szybkiego rozwoju. Fizyk na każdej większej konferencji stara się uzmysłowić naukowcom, jak ważny dla przyszłości ludzkości jest to problem.

Podczas ostatniej konferencji przygotowanej z okazji otwarcia Centrum badań nad Sztuczną Inteligencją i przyszłością ludzkości w University of Cambridge, Hawking powiedział, że „w przypadku amplifikacji naszej inteligencji szczególnie ważne jest to, że nie możemy przewidzieć skutków. Być może przy pomocy narzędzi nowej rewolucji technologicznej będziemy w stanie częściowo zrekompensować szkody spowodowane przez poprzednią rewolucję przemysłową”.

Stephen Hawking
Stephen Hawking

Fizyk jest zafascynowany sztuczną inteligencją i prowadzonymi pracami nad jej rozwojem m.in. na uczelniach Cambridge, Oxford czy Imperial College London. Uważa, że jest ona naszą przyszłością, gdyż z jej pomocą będziemy mogli stworzyć wiele cudownych panaceów na choroby dręczące ten świat, czyniąc go bardziej zaawansowanym technologicznie i o wiele bezpieczniejszym miejscem.

Jednocześnie Hawking ostrzega, że wszystkie dobrodziejstwa mogą na nas spłynąć tylko wtedy, gdy będziemy rozwijać AI z głową i wyobraźnią. W innym razie, sztuczna inteligencja stanie się przekleństwem ludzkości, gdyż uzna nas za słabszy gatunek, rozpęta z nami konflikt i doprowadzi naszą cywilizację do upadku. Znamy ten scenariusz z filmu Terminator.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *