Rosjanie użyją broni jądrowej do walki z planetoidami

Zagrożenia z kosmosu nie można bagatelizować, gdyż powtórka z Czelabińska może się zdarzyć niemal w każdej chwili, a jej skutki mogą być trudne do oszacowania. Rosyjscy naukowcy – w ramach programu #NEOShield – przygotowali szczegółowy plan unicestwienia groźnej planetoidy, przy użyciu broni jądrowej.

Rosjanie użyją broni jądrowej do walki z planetoidami

Rosjanie wyniosą na orbitę kilka ładunków jądrowych. Nikt w Rosji nie zamierza jednak całkowicie niszczyć kosmicznych głazów przy pomocy broni jądrowej, ale zastosować ją miejscowo – jak chirurg – w celu zmiany trajektorii lotu groźnego obiektu.

Także NASA potwierdziła plany niezwykłej i zarazem pionierskiej misji, w ramach której zostanie przechwycony, przemieszczony w okolice Księżyca, a następnie zbadany fragment planetoidy. Projekt Asteroid Redirect Mission ma rozpocząć się w 2019 roku. W 2018 roku natomiast w przestrzeń kosmiczną zostanie wysłany teleskop Sentinel, którego zadaniem będzie identyfikacja potencjalnie niebezpiecznych planetoid i meteoroidów, na długo zanim znajdą się na kursie kolizyjnym z Ziemią.

ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) przygotowuje misję Don Quijote, która pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy możemy zmienić trajektorię komety lub planetoidy tak, by nie stanowiła dla nas zagrożenia.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *