Rosetta rozbiła się planowo na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko

Sonda kosmiczna Rosetta krążąca od dwóch lat wokół komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko w spektakularny sposób zakończyła swoją misję rozbijając się o jej powierzchnię.

aaa
67P/Czuriumow-Gierasimienko to kometa okresowa

67P/Czuriumow-Gierasimienko to kometa okresowa należąca do rodziny komet Jowisza, odkryta w 1969 przez kijowskiego astronoma – Klima Czuriumowa, na zdjęciach komety 32P/Comas Solá wykonanych przez Swietłanę Gierasimienko 11 września 1969 w Ałma-Acie. Czuriumow zauważył kometę na brzegu fotografii, stwierdził jednak, że jest to 32P/Comas Solá. Po powrocie do Kijowa wszystkie fotografie zostały dokładnie przebadane. 22 października ustalono, że nie może to być 32P, gdyż znajdowała się około 1,8° od oczekiwanej pozycji.

Kometa 67P/Czuriumow-Gierasimienko została wybrana jako cel dla sondy Rosetta. 6 sierpnia 2014 roku, po 10 latach lotu, sonda dotarła do komety, a po serii manewrów weszła na orbitę wokół tego ciała niebieskiego. Jądro było spokojne, co umożliwiło 12 listopada 2014 małemu próbnikowi Philae pierwsze w historii lądowanie na powierzchni komety. Kometa 67P/Czuriumow-Gierasimienko znajdowała się wtedy w odległości 510 milionów km od Słońca. Po dokonaniu szeregu interesujących badań naukowych – Philae jako nieczynny lądownik pozostał na komecie, a Rosetta rozbiła się o powierzchnię komety 30 września 2016 roku o godzinie 12:39 polskiego czasu.

Na zdjęciach wykonanych przez Rosettę w lipcu 2014 roku – jądro komety prezentuje się jako obiekt znacznie powiększony na obu końcach. Różnią się one wielkością, lecz są one ze sobą połączone. Obie części komety mają budowę warstwową, ale o osobnych centrach. Pierwotnie więc powstały zapewne dwa odrębne jądra, które następnie zderzyły się ze sobą z niewielką prędkością i skleiły.

Nazwa sondy wiązała się ze starożytnym obeliskiem Rosetta znalezionym w 1779 roku na wyspie Philae, na Nilu. Na jego bazaltowym fragmencie znajdują się zapisane po grecku i egipsku przekazy, co było nieocenioną pomocą przy odszyfrowywaniu egipskich hieroglifów. Kosmiczny tandem – sonda Rosetta i lądownik Philae przybliżyły naukę do rozwikłania tajemnic komet.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *