Rewolucja w hydroenergetyce?

Rewolucyjne urządzenie VIVACE potrafi odzyskiwać energię ze swobodnie, wolno płynącej wody – wystarczy je wrzucić do wody, na dno rzeki. To może być rewolucja w hydroenergetyce.

rewolucja-w-hydroenergetyce

Do tej pory pozyskiwanie prądu z płynącej wody było dość problematyczne – trzeba było budować bardzo drogie i skomplikowane zapory, spiętrzać wodę i dopiero można było korzystać z dostarczanej przez nią energii. Zmienić ma się to za sprawą VIVACE.

Urządzenie stworzone zostało przez firmę Vortex Hydro Energy. Waży ono 12 ton i choć wygląda dość niepozornie może całkowicie zrewolucjonizować rynek hydroenergetyczny na świecie. W zasadzie to stalowa rama szeroka na 5 i wysoka na 3.5 metra, w której na szynach umieszczone są pionowo cztery aluminiowe cylindry. Poruszają się one po cichu poruszane nawet bardzo powolnym prądem rzeki, a każdy z nich może pozyskać jeden kilowata energii.

To pierwsze urządzenie, które wykorzystuje niszczycielskie zjawisko przepływu turbulentnego – gdy w wodzie tworzą się miniaturowe wiry, które wzmocnione rezonansem poruszają cylindrami w jedną i w drugą stronę. Na papierze wygląda to być może dość prosto, ale nad ujarzmieniem tego zjawiska od lat głowili się naukowcy z całego świata. Myśleli oni nad tym tak usilnie, bo zjawisko to jest bardzo powszechne, jest dosłownie wszędzie, a zatem jeśli potwierdzi się, że VIVACE działa na skalę przemysłową to będziemy mieli do czynienia z kolejną rewolucją w energetyce – będziemy mogli uzyskać prąd elektryczny z niemal każdej rzeki, niskim kosztem i przy minimalnych, negatywnych skutkach ekologicznych.

W liczbach przedstawia się to bardzo obiecująco – farmy wiatrowe generują ok. 0,01 wata na zajmowany metr sześcienny przestrzeni przy wietrze wiejącym z prędkością 12 metrów na sekundę, VIVACE uzyskuje przy podobnym przepływie wody wydajność 800 watów na metr sześcienny. To 80 tysięcy razy lepszy wynik!

umich.edu

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *