RASSOR zainicjuje erę górnictwa na Marsie

NASA zaprezentowała drugą wersję marsjańskiego robota RASSOR, którego zadaniem będzie prowadzenie odwiertów w glebie, magazynowanie jej, a następnie jej ekstrakcja w celu pozyskania potrzebnych surowców.

rassor-zainicjuje-ere-gornictwa-na-marsie

RASSOR (Regolith Advanced Surface Systems Operations Robot) jest tak zaprojektowany, by radzić sobie w zadaniach, do których został stworzony, co możesz zobaczyć na poniższym filmie.

NASA zamierza wysłać flotę takich maszyn na Czerwoną Planetę jeszcze przed rozpoczęciem misji załogowych. Maszyny te będą pomagały marsjańskim kolonizatorom wykorzystywać wszystkie naturalne surowce dostępne na powierzchni Marsa do przetrwania i szybszego rozwoju kolonii.

Ostrza RASSOR wykonują 20 obrotów na minutę, a jego maksymalne wydobycie to 18 kilogramów. Te liczby nie powalają, ale na początek dobre i to.

„Produkcja wody i paliwa z księżycowego pyłu pozwoli zaoszczędzić nam dużo pieniędzy. Jeżeli uda nam się odpowiednio rozwinąć tę technologię, RASSOR będzie potrafił nie tylko wydobywać surowce, ale i pozyskiwać księżycowy pył do produkcji paliwa.” – powiedział przedstawiciel NASA.

Pojazd jest zbudowany z dwóch zlokalizowanych po przeciwnych stronach korpusu zestawach ostrzy, które jednocześnie stanowią jego koła. Po wydobyciu wspomnianych 18 kg surowca, robot wraca do punktu zbornego, wyładowuje urobek i kontynuuje misję.

RASSOR będzie również wykorzystywany jako pojazd zwiadowczy do zbadania powierzchni nieznanego terenu. Wszystko możliwe, że nowy robot zostanie wysłany na Marsa lub Księżyc jeszcze przed zakończeniem misji Curiosity.

nasa.gov

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *