Przypadkowy katalizator zmienia dwutlenek węgla w etanol

Naukowcy z Oak Ridge National Laboratory, przypadkiem odkryli metodę zmiany CO2 w alkohol. Proces wykorzystujący jeden katalizator pozwala zmienić gaz cieplarniany w etanol, który następnie może być używany np. w innych reakcjach chemicznych.

przypadkowy-katalizator-zmienia-dwutlenek-wegla-w-etanol

Naukowcy szukali sposobu na zamianę CO2 w etanol, jednak do tej pory byli przekonani, że potrzeba do tego wielu kroków i reakcji katalitycznych. Okazało się jednak, że byli w błędzie, gdyż metoda może być znacznie prostsza. Badacze stworzyli niewielką tablicę wypełnioną wykonanymi w nanoskali kolcami z miedzi oraz węgla, umieszczone na krzemowej podstawie. Na końcu każdego kolca umieścili mikroskopijne krople wodoru. Gdy tablica zostanie wystawiona na działanie dwutlenku węgla i podłączy się do niej niewielki ładunek elektryczny, następuje proces katalizy, który odwraca proces spalania i przekształca gaz do postaci ciekłego etanolu.

W procesie nie ma żadnych reakcji ubocznych, więc etanol jest całkowicie czysty. Wprawdzie nie da się go pić, ale za to można wykorzystać do napędzania generatorów. A największą zaletą techniki jest to, że cały proces przebiega w temperaturze pokojowej.

Nie wiadomo kiedy proces wyjdzie poza laboratorium. Pamiętać należy, że w tej chwili skuteczność metody wynosi 65%.

ornl.gov

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *