Przestań prowadzić, a dostaniesz zniżkę na pogrzeb

Wypadki powodowane przez starszych kierowców to poważny problem w Japonii. Nic więc dziwnego, że władze próbują coś z tym zrobić.

Od pewnego czasu realizowany jest w Japonii program mający na celu zachęcenie starszych osób nieczujących się w pełni na siłach do prowadzenia auta, by dobrowolnie oddały prawa jazdy. Nie ma wątpliwości, że podjęcie takiej decyzji dla każdej z osób nie jest łatwe – to rezygnacja między innymi z ogromnego komfortu. Niektórzy przewrotnie twierdzą, że bez możliwości prowadzenia auta czują się jak bez jednej ręki.

Pytanie brzmi co jeszcze, oprócz m.in. zniżek do sieci restauracji w całym kraju, można zaoferować ludziom, którzy są już za starzy, by prowadzić? Z najnowszego sprawozdania wynika, że japoński rząd chce wprowadzić kolejne zachęty, jakimi są między innymi rabaty na usługi pogrzebowe przeznaczone wyłącznie dla osób, które pozbędą się dokumentów uprawniających do kierowania autami mechanicznymi na publicznych drogach.

Starsi obywatele, którzy dobrowolnie zrezygnują lub już zrezygnowali z prawa jazdy po 1 marca 2017, mogą liczyć na 15% zniżkę w którymkolwiek z 89 zakładach pogrzebowych obsługiwanych przez firmę Heiankaku Company.

Na pierwszy rzut oka pomysł może wydawać się absurdalny, jednak zważywszy na japońskie czynniki kulturowo-ekonomiczne, pomysł wydaje się obiecujący. Koszty związane z pogrzebem są w Japonii bardzo wysokie. Jak podaje japoński dziennik Mainichi – zniżka obejmuje nie tylko członków rodziny, ale także najbliższych krewnych. Podobne rozwiązania sprawdzają się w Japonii. Dla przykładu w okręgu administracyjnym Osaka oferowane są zniżki na różne artykuły i usługi dla wszystkich seniorów, którzy dobrowolnie oddali prawo jazdy.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *