Praprzodek człowieka wyglądał jak szczur

Naukowcom udało się opisać prastare zwierze, które stało się przodkiem praktycznie wszystkich ssaków. Pojawiło się ono kilkadziesiąt milionów lat temu, zaraz po wyginięciu dinozaurów i było nieco podobne do szczura.

Praprzodek człowieka wyglądał jak szczur
Praprzodek człowieka wyglądał jak szczur

Od 6 lat zespół naukowców z całego świata prowadził intensywne i szeroko zakrojone badania próbek materiałów genetycznych 86 gatunków ssaków, w tym 40, które już wyginęły. Określano i porównywano 4,5 tysiąca cech gatunków, m.in. stan uzębienia, układ kostny i skrzydła. Na tej podstawie wyłonił się obraz ich prastarego przodka.

Jako, że ludzie są ssakami, to również my wszyscy pochodzimy od tego tajemniczego zwierza. Okazuje się, że było to bardzo małe zwierze o wadze mniejszej niż pół kilograma. Z wyglądu przypominało szczura, ponieważ miało futerko, owalny pyszczek i długi ogon. Na co dzień żywił się owadami.

Chociaż wcześniej gdybano o istnieniu takiego organizmu, to jednak myślano, że pojawił się on na Ziemi nie wcześniej niż 100 milionów lat temu, a więc jeszcze za czasów dinozaurów. Teraz wiemy, że po ziemi zaczął stąpać 66 milionów lat temu, tuż po zagładzie dinozaurów, stanowił on następcę tych wielkich gadów i dał początek rodzinie ssaków łożyskowych. Dzisiaj związanych jest z nim około 5 tysięcy gatunków żyjących na lądzie, w wodzie i powietrzu.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *