Powstanie prywatna stacja kosmiczna?

Coraz więcej firm przyłącza się do sektora przemysłu kosmicznego. Nic tak nie napędza rozwoju, jak ostra konkurencja – więc jest to pozytyw. Kolejną firmą, która może wnieść sporo dobrego do wielkich planów podboju kosmosu, jest Axiom Space, któremu marzy się kariera na miarę NASA.

Zespół składający się z zaledwie 6 pracowników, chce zbudować na orbicie pierwszą prywatną stację kosmiczną. Plany firmy, która powstała w ubiegłym roku, mogą wydawać się wyimaginowane, ale…
Szefem Axiom Space jest Mike Suffredini, który podczas dziesięcioletniej pracy w NASA odpowiedzialny był za zarządzanie Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Wspomaga go Kam Ghaffarian, dyrektor generalny firmy SGT (Stinger Ghaffarian Technology), która jest głównym kontraktorem NASA odpowiedzialnym za obsługę ISS oraz szkolenie astronautów. Obaj mają ogromne doświadczenie i plany wstrząśnięcia przemysłem kosmicznym. Firma chce bowiem zbudować główną część swojej stacji kosmicznej jeszcze w latach funkcjonowania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Zakończenie prac na ISS ma nastąpić pomiędzy rokiem 2024, a 2028. Główny moduł stacji, określany jest przez inżynierów z Axiom Space, jako Moduł 1. Ma on być dołączony do ISS i normalnie użytkowany przez międzynarodową załogę stacji. W chwili, gdy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przestanie funkcjonować, Moduł 1 zostanie od niej odłączony i stanie się pierwszą prywatną oraz w pełni niezależną stacją kosmiczną. Ten element nowego domu dla astronautów ma zostać wyniesiony na orbitę pod koniec roku 2020. Sam moduł ma wymiary 9 na 5 metrów, więc będzie to jeden z większych ładunków wynoszonych kiedykolwiek w kosmos.

Prawdopodobnie poleci on w kosmos w częściach, a później zostanie złożony, gdyż jest duży i nie wiadomo, czy znajdzie się odpowiednia rakieta do jego wyniesienia. Moduł 1 będzie miał własny układ napędowy, co oznacza, że po wyniesieniu na orbitę, sam doleci i zacumuje do ISS. Umożliwi to zainstalowany niedawno na ISS specjalny adapter, który ma posłużyć do cumowania komercyjnych misji zaopatrzeniowych.

Inżynierowie z Axiom Space twierdzą, że ich stacja ma wszelkie niezbędne systemy podtrzymania życia, pomieszczenia sypialniane, ubikację, kuchnię oraz miejsca na eksperymenty, umożliwiające normalną egzystencję siedmiu astronautom. Budową modułu zajmą się firmy, które mają na swoim koncie budowy już istniejących i świetnie funkcjonujących elementów ISS. Rozbudowa pierwszej prywatnej stacji kosmicznej o nowe moduły będzie możliwa ok. roku 2022-2024.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *