Powstał nowy test Turinga

Aby sprawdzić czy sztuczna inteligencja jest wystarczająco inteligentna i potrafi myśleć niczym człowiek, stosuje się tzw. test Turinga – algorytm musi oszukać człowieka, aby ten myślał iż prowadzi konwersację z inną osobą.

Powstał nowy test Turinga
Powstał nowy test Turinga

Testy będą odbywały się na zasadzie rywalizacji, a zwycięzcy otrzymają nagrody pieniężne. Warunek jest tylko jeden – oprogramowanie musi oszukać większość sędziów tak aby myśleli iż stworzone dzieło należy do człowieka. Uczeni przygotowują w sumie trzy testy. Pierwszy z nich, DigiLit, będzie polegał na opracowaniu krótkich historii. Program będzie musiał wykazać się bardzo dużą kreatywnością, aby oszukać sędziów.

Drugi sprawdzian, PoetiX, jest dość podobny do poprzedniego testu, lecz oprogramowanie będzie musiało stworzyć sonet. Ostatni rodzaj testu, AlgoRythms, wydaje się najbardziej interesujący. Komputer korzystając z zestawu piosenek będzie musiał wczuć się w rolę DJ-a, ale co 15 minut będzie dochodzić do przełączania się między ludzkim, a komputerowym DJ-em. Sędziowie będą musieli oczywiście odgadnąć, czy muzyka w danym momencie była tworzona przez człowieka czy maszynę.

Powyższe testy z powodzeniem mogłyby zastąpić zaproponowany w 1950 roku test Turinga. Sztuczną inteligencję należy oceniać pod względem kreatywności i wyobraźni. Są to cechy, które przecież wyróżniają człowieka od maszyny – chatbot który prowadzi rozmowę z człowiekiem może jedynie sprawiać wrażenie inteligentnego.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *