Powstaje kopuła Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu

Rozpoczęła się budowa kopuły i głównej struktury Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT) w Chile, który będzie największym w historii świata teleskopem optycznym. Urządzenie będzie prowadziło obserwacje kosmosu ze szczytu Cerro Armazones.

W trakcie uroczystości m.in. zaplombowano kapsułę czasu przygotowaną przez ESO. Znalazł się w niej plakat ze zdjęciami pracowników ESO oraz książka z opisem celów naukowych. Sama okładka kapsuły jest sześciokątem wykonanym ze szklanej ceramiki, tej samej z której odlewa się zwierciadła teleskopów. Na jej wierzchu jest wizerunek teleskopu oraz flagi krajów zaangażowanych w jego budowę, w tym Polska.

Ekstremalnie Wielki Teleskop (ELT) będzie miał 39 metrów średnicy, czyli jego zwierciadło główne będzie kilkakrotnie większe od obecnie działających teleskopów na całym świecie. Będzie też większy od innych gigantycznych teleskopów aktualnie konstruowanych (TMT, GMT i LSST). Kopuła teleskopu będzie ważyć 5000 ton, a montaż i główna struktura razem 3000 ton. ELT rozpocznie swoją pracę w 2024 roku, a instrumenty naukowe zaczną funkcjonować i zbierać dane rok później. Astronomowie pokładają ogromne nadzieje w tym niesamowicie wielkim urządzeniu. Z jego pomocą będziemy mogli bowiem badać Wszechświat w nieosiągalny dotąd sposób.

W badania będą zaangażowani również naukowcy z Polski, którzy niewątpliwie mają ogromne doświadczenie w kwestiach badań obcych planet.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *