Powstaje komputer na wzór ludzkiego mózgu

IBM wraz z amerykańskimi siłami powietrznymi buduje nowy superkomputer. Ten będzie jednak inny od dotychczas projektowanych maszyn, gdyż ma zachowywać się jak ludzki mózg.

Wszystkie budowane dotychczas superkomputery to maszyny, w których dla osiągnięcia maksymalnej wydajności stosuje się nowoczesne układy, zwiększając przy tym ich liczbę. Innymi słowy, jest to maszyna, której funkcjonowanie nie różni się tak wiele od naszego domowego komputera. Zupełnie inny superkomputer chce zbudować IBM wspólnie z amerykańskimi siłami powietrznymi. Maszyna działać ma w oparciu o zestawy 64 procesorów TrueNorth Neurosynaptic. Zostaną one połączone ze sobą w taki sposób, by działać tak jak synapsy w biologicznym mózgu.

Każdy rdzeń jest składową większej sieci i działa równolegle z innymi. Dzięki temu nie potrzebują one do działania zegara jak w tradycyjnych układach. Co ważne, konstrukcja tych układów sprawia, że nawet jeśli jeden z rdzeni zawiedzie, wówczas inne będą nadal kontynuować pracę.

Jeden taki 64-procesorowy zestaw zawiera odpowiednik 64 mln neuronów oraz 16 mld synaps. A co ważne, jest bardzo energooszczędny, gdyż do działania wymaga tylko 10 W energii. Podobnie jak inne sieci neuronowe, nowy system zostanie wykorzystany do rozpoznawania wzorców oraz przetwarzania sensorycznego.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *