Potwierdzono działanie „niemożliwego silnika”

#Silnik #EmDrive zdaje się łamać jedną z podstawowych zasad fizyki – prawo zachowania pędu – wobec czego możliwość jego działania została odrzucona przez środowisko naukowe. Jednak kolejne #badania przynoszą dalsze potwierdzenie tego, że silnik ten pracuje – a najnowsze eksperymenty wykluczyły wszystkie czynniki zewnętrzne.

Potwierdzono działanie niemożliwego silnika

Obecnie nawet najbardziej wydajne silniki jonowe do działania wymagają oprócz energii elektrycznej (której w kosmosie jest pod dostatkiem w formie np. energii słonecznej) także gazu pędnego, który jest wyrzucany w przestrzeń powodując odrzut statku w przeciwnym kierunku. Problem w tym, że gaz ten trzeba zabrać z Ziemi, wobec czego koszty wystrzelenia satelitów na orbitę rosną, a do tego ich żywotność ograniczona jest właśnie pojemnością zbiornika tego gazu.

Roger #Shawyer opracował jednak silnik, który takiego gazu nie wymaga, a zamiast tego wykorzystuje ciśnienie promieniowania. I – jako że jest on zamkniętym systemem – zdaje się on łamać zasadę zachowania pędu, która mówi, że jeśli na układ ciał nie działają siły zewnętrzne – układ ten ma stały pęd.

Roger Shawyer opracował silnik, który wykorzystuje ciśnienie promieniowania
Roger Shawyer opracował silnik, który wykorzystuje ciśnienie promieniowania

Shawyer zaprezentował działający, choć generujący niewielką moc prototyp, a później jego wyniki udało się powtórzyć Chińczykom. Prawdziwy przełom nadszedł jednak gdy swoją wersję takiego silnika (nazwaną Cannae Drive) zbudował Amerykanin Guido #Fetta, który przekazał to urządzenie do badań należącym do NASA laboratoriom Eagleworks, które ponownie potwierdziły działanie silnika.

Prawdziwy przełom nadszedł gdy swoją wersję silnika (Cannae Drive) zbudował Amerykanin Guido Fetta
Prawdziwy przełom nadszedł gdy swoją wersję silnika (Cannae Drive) zbudował Amerykanin Guido Fetta

Silnik ten jest ciągle badany, a najnowsze wyniki zdają się już rozwiewać wszelkie wątpliwości – naprawdę generuje on około 100 mikroniutonów ciągu, przy mocy 80W, a jednocześnie wyeliminowano wszystkie możliwe czynniki zewnętrzne (takie jak oddziaływanie cieplne czy magnetyczne).

Powinno to zatem wystarczyć do przekonania sceptyków i #NASA powinna zacząć myśleć nad skalowaniem tego rozwiązania, aby uzyskać większy ciąg i aby przetestować go w realnych zastosowaniach.

#nauka #fizyka forum.nasaspaceflight.com geekweek.pl

Share

13 thoughts on “Potwierdzono działanie „niemożliwego silnika”

  1. Niestety nawet jeśli to prawda a ceną miałaby być dalsza egzystencja na ziemi i tak wielkie korporacje paliwowe zrobią wszystko by tego nie wprowadzić na rynek

  2. Na 99,9% jest to kompletna bzdura, jak setki takich wcześniej. Możliwe, że jest to nowy lepszy silnik, aczkolwiek łamanie zasady zachowania pędu, to już obłęd. Niestety internet ma taką wadę, że wszystko łyka jak młody rekin. Słyszałem taką teorię, że gość jest pracownikiem NASA, ale to co opublikował nie jest oficjalnym stanowiskiem NASA, tylko jego własnym, ale o tym artykuł nie informuje. Tak się robi sensację z niczego.

    1. Może jest coś, czego nie umiemy zmierzyć (zdefiniować, nazwać)? 1500 lat temu każdy wiedział, że Ziemia jest centrum wszechświata. 500 lat temu każdy człowiek wiedział, że Ziemia jest płaska. Może czegoś dowiemy się jutro. Jesteś ciekaw? Bo ja tak…

    2. Łamać zasady fizyki potrafi tylko Bóg, potrafią też demony, ponieważ kiedyś otrzymały taką władzę od Boga przed ich buntem. Tak naucza Biblia.

      1. Pytanie czy prawa fizyki czy znane prawa fizyki 🙂 Bo praw fizyki nie można złamać (w jednej z wersi to własnie jest tzw. Bóg) jednak już znane prawa fizyki są ciągle łamana przez nowe rozwiązanie i nowsze wersje…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *