Półsyntetyczne życie z laboratorium

Amerykańscy naukowcy stworzyli stabilne, półsyntetyczne życie używając do tego dodatkowo dwóch nowych, sztucznych zasad. Sztuczny organizm może się powielać i przekazywać swoje DNA potomstwu. Czy jesteśmy w niebezpieczeństwie? Czy to nowe życie nie wymknie się z laboratorium?

Naukowcy uspokajają, że sztuczny organizm może żyć i mnożyć się tylko w kontrolowanych warunkach, gdy dostarczy mu się odpowiednich składników odżywczych, jakich nie będzie ono w stanie znaleźć w naturze. Nie mamy innego wyjścia, jak uwierzyć słowom naukowców.

Całe ziemskie życie ma te same podstawy – są to cztery zasady azotowe oznaczone literkami A, C, T i G, które budują DNA (jeśli weźmiemy pod uwagę RNA to T – tyminę – zastępuje literka U – uracyl). Amerykańscy naukowcy stworzyli sztuczny organizm używając do tego dodatkowo dwóch nowych, sztucznych zasad oznaczonych literkami X i Y.

Tego typu modyfikowane organizmy mogą być bardzo przydatne, bo naukowcy mogą z ich pomocą syntetyzować zupełnie nowe leki lub materiały. Jest to tak naprawdę dziedzina zupełnie nowa, pionierska i jej potencjalne zastosowania wydają się wręcz nieograniczone. Choć do tego jeszcze długa droga.

www.scripps.edu

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *