Polskie podatki należą do najniższych w Europie?

O niskich podatkach nad Wisłą w stosunku do pozostałych krajów europejskich oraz pracach nad klauzulą dotyczącą unikania opodatkowania mówił w rozmowie z Radiem Olsztyn sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Janusz Cichoń.

Polskie podatki należą do najniższych w Europie?
Polskie podatki należą do najniższych w Europie?

– Wciąż trwają prace nad nowelizacją ordynacji podatkowej. Mamy co najmniej trzy projekty, które odnoszą się do ordynacji: ta duża nowelizacja, projekt prezydencki i trzecia – jeszcze w powijakach – nowa ordynacja podatkowa – powiedział Radiu Olsztyn Janusz Cichoń, wiceminister finansów. Pierwszy projekt przygotowuje Ministerstwo Finansów i, mimo że spodziewano się przyjęcia go w tamtym roku, Rada Ministrów nadal nie podjęła w tej sprawie decyzji. Według ministra Cichonia to głównie biznesmeni obawiają się zawartej w nim klauzuli dotyczącej unikania opodatkowania: – Jesteśmy jednym europejskim krajem, który tej klauzuli nie ma. Ma ona dotyczyć podatku dochodowego, VAT i akcyzy i powinna znacząco uszczelnić system podatkowy.

Według wiceministra finansów nie musimy się obawiać tego, że w razie wejścia w życie nowelizacji z kraju wyjedzie wielu bogatych Polaków: – Musimy pamiętać o konkurencyjności i jednakowych warunkach. Unikanie opodatkowania to tak naprawdę zaburzanie tej konkurencji. W trosce o bezpieczeństwo obrotu gospodarczego powinniśmy wprowadzać w życie tego typu rozwiązania.

Janusz Cichoń stwierdził również, mimo skrajnie odmiennych opinii polityków opozycji, że: – Podatki w Polsce należą do najniższych w Europie. Jeśli rozpatrujemy je w relacji do PKB – a to obiektywna miara – to z każdej wypracowanej złotówki państwo zabiera 32 gr, a w innych państwach europejskich – 40 gr. Jesteśmy wręcz rajem podatkowym – zapewnił w studiu Radia Olsztyn wiceminister finansów.

Obłuda godna lewackiego rządu Platformy Obywatelskiej. Niedawno przeczytałem, że niska kwota wolna od podatku była by ze szkodą dla obywateli, zwłaszcza tych najuboższych. Platforma Obywatelska jest obywatelska już dawno tylko i wyłącznie z nazwy, a jej obłuda sięgnęła zenitu. No, ale skoro większość polaków to idioci, którzy mają wszystko gdzieś – nie powinienem się niczemu dziwić…

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *