Polska firma stworzyła holograficzny wyświetlacz 3D rodem z filmów Sci-Fi

Gdańska firma opracowała nową technikę umożliwiającą wyświetlanie obrazu 3D bez potrzeby używania specjalnych okularów i hełmów. Co więcej, urządzenie wyposażone jest w interaktywny interfejs, który pozwala na manipulowanie wyświetlanymi obiektami w czasie rzeczywistym. Takiej technologii obecnie nie stosuje się nigdzie na świecie.

Polska firma stworzyła holograficzny wyświetlacz 3D rodem z filmów Sci-Fi
Polska firma stworzyła holograficzny wyświetlacz 3D rodem z filmów Sci-Fi

Opracowany system powstał w gdańskim Laboratorium Przetwarzania Obrazu i Dźwięku (LPOD). Jest eterycznym ekranem, który działa dzięki zsynchronizowaniu obrazu nagrania z kamery z uruchomioną aplikacją i przesłania odpowiedniego obrazu dla każdej z gałek ocznych. Urządzenie zapewnia wyświetlanie obrazu 3D i interaktywnego interfejsu bez potrzeby używania specjalnych okularów czy hełmów. Jeden lub kilku obserwatorów indywidualnie może śledzić w czasie rzeczywistym obrazy z różnych stron urządzenia.

Z punktu widzenia technologicznego, pojęcie rozszerzonej rzeczywistości oraz hologramów jest stosunkowo nowym zagadnieniem, nad którym intensywne prace badawcze prowadzone są dopiero od połowy lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Jednakże sama idea hologramów oraz rozszerzonej rzeczywistości powstała w latach dwudziestych XX wieku. Pomysłodawcą idei był polski fizyk, profesor Mieczysław Wolfke, który w 1920 roku stworzył teorię rozdzielenia procesu wytwarzania obrazu na dwie oddzielne fazy.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *