Polacy wygrali zawody łazików marsjańskich

Polska drużyna Legendary Rover Team wygrała prestiżowe zawody łazików marsjańskich – University Rover Challenge, rozgrywane na pustyni w Utah – USA.

Polacy wygrali zawody łazików marsjańskich
Polacy wygrali zawody łazików marsjańskich

„Najtrudniejszy był chyba Equipment Servicing Task. Sędziowie wymyślili naprawdę ciekawe zadanie, do którego potrzebowaliśmy precyzji manipulatora i opanowania w kontrolowaniu robota. Equipment Servicing Task polega na wykonywaniu zadań, na które może się natknąć misja załogowa na Marsie. W tym roku zadanie było szczególnie trudne. Polegało na podpięciu karabińczyka do wózeczka, na którym znajdował się kanister z paliwem. Następnie należało przeciągnąć wózek do symulowanego panelu, otworzyć wlew paliwa w panelu, przelać ciecz z kanistra do wlewu, a następnie odkręcić regulator ciśnienia na pustym zbiorniku, a zakręcić go na pełnym. Po wszystkim możliwe było uruchomienie generatora i odczytanie wskazania woltomierza. Wszystko to zdalnie z bazy, bez kontaktu wzrokowego, tylko z wykorzystaniem manipulatora. Mieliśmy już trochę opanowania w trakcie zawodów, ponieważ dużo trenowaliśmy przez startem. Sukces zawdzięczamy głównie ciężkiej pracy i testowaniu.” – powiedzieli szczęśliwi zwycięzcy.

Drużyna Legendary Rover Team to studenci Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa. Dziekan wydziału prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp żartował, że te zawody stają się powoli polską specjalnością: „To nie jest przypadek, jeżeli to się dzieje drugi raz z rzędu, a konkurencja nie słabnie, wręcz przeciwnie”.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *