Podwodny Chrystus z Malty

Polski Świebodzin i brazylijskie Rio De Janeiro znane są z ogromnych pomników przedstawiających #Chrystus’a. Jednak mało kto wie o podobnych posągach, które wcale nie przez przypadek znajdują się na dnie mórz.

#PodwodnyChrystus to #pomnik wykonany z brązu, który umieszczono na głębokości 17 metrów, na dnie Morza Śródziemnego. Dlaczego licząca 2,5 metra wysokości figura Chrystusa miała ewangelizować morskie głębiny między Comogli i Portofino…? Za tym pomysłem stoi włoski nurek #DuilioMarcante, który w ten sposób chciał upamiętnić słynnego Dario Gonzattiego – pierwszego Włocha, który nurkował przy użyciu współczesnego sprzętu. Gonzatti zginął w 1947 r. dokładnie w tym samym miejscu, gdzie siedem lat później postawiono pomnik. Jego autorem został Guido Galetti.

W 2003 r. w wyniku korozji oraz uszkodzeń (Chrystusowi odpadła ręka na skutek… „spotkania” z kotwicą) monument został wyciągnięty z wody w celu konserwacji. Na swoje miejsce powrócił w lipcu 2004 r. Warto wspomnieć, że nie jest to jedyny „boski” pomnik, który z bliska mogą oglądać jedynie turyści wyposażeni w butlę z tlenem… Ale o tym innym razem.

#Malta #Włochy #zdjęcie #morze #woda

Podwodny Chrystus z Malty 01

Podwodny Chrystus z Malty 02

Podwodny Chrystus z Malty 03

Podwodny Chrystus z Malty 04

Podwodny Chrystus z Malty 05

Podwodny Chrystus z Malty 06

Podwodny Chrystus z Malty 07

Podwodny Chrystus z Malty 08

Podwodny Chrystus z Malty 09

Podwodny Chrystus z Malty 10

Podwodny Chrystus z Malty 11

Podwodny Chrystus z Malty 12

Podwodny Chrystus z Malty 13

Podwodny Chrystus z Malty 14

Podwodny Chrystus z Malty 15

Podwodny Chrystus z Malty 16

Podwodny Chrystus z Malty 17

Podwodny Chrystus z Malty 18

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *