Podwodna farma zapewnia prąd i wodę

Firma Carnegie Wave Energy Limited zainstalowała ostatnio w okolicach australijskiej Garden Island pierwszą na świecie podmorską farmę, która wykorzystując energię fal zapewnia okolicznym energię elektryczną i wodę nie generując przy tym absolutnie żadnych emisji.

Podwodna farma zapewnia prąd i wodę
Podwodna farma zapewnia prąd i wodę

Farma ta składa się z trzech generatorów CETO 5 o mocy 240 kW, które unoszą się pod powierzchnią wody i są przymocowane do dna. Dzięki temu w żaden sposób nie jest ona widoczna nad powierzchnią, a do tego jest zabezpieczona nawet przed najgroźniejszymi sztormami. Dostarcza ona nie tylko prądu lecz także wody, która używana jest w znajdującej się nieopodal stacji uzdatniania wody poprzez odwróconą osmozę.

Użyta technologia oznacza spory przełom, bo generalnie gdybyśmy nauczyli się wykorzystywać całą energię fal to moglibyśmy ze sporą nadwyżką zaspokoić wszelkie nasze potrzeby energetyczne.

Farma działa na razie w ramach prototypu, Carnegie ma zamiar zbudować trzy większe generatory CETO 6 o mocy 1 MW już na początku przyszłego roku.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *