Plazma gorętsza od powierzchni Słońca

Naukowcy stworzyli urządzenie, które generuje niewielkie, samowystarczalne pierścienie plazmy gorętsze od powierzchni Słońca. Może ono w niedalekiej przyszłości zrewolucjonizować proces generowania i przechowywania energii.

Plazma gorętsza od powierzchni Słońca
Plazma gorętsza od powierzchni Słońca

Stworzone urządzenie pozwala na tworzenie pierścieni plazmy sięgających na odległość do pół metra. Plazma osiąga temperaturę około 6 tysięcy stopni Celsjusza, ale nie emituje przy tym promieniowania przez co w pełni bezpiecznie można przebywać w jej pobliżu.

Rewolucyjne jest to, że nie jest konieczne przy tym generowanie zewnętrznego pola magnetycznego do kontrolowania powstałej materii – urządzenie tworzy własne pole, które utrzymuje plazmę w miejscu gdy ta lewituje w powietrzu. Wcześniej do generowania gorącej plazmy konieczna była specjalna lampa próżniowa otoczona przez potężne elektromagnesy.

Naukowcy nazywają swoje odkrycie Świętym Graalem w dziedzinie fizyki, ponieważ stworzenie samodzielnego pierścienia plazmy równać się może niemalże narodzinom „małego słońca”. Urządzenie może zrewolucjonizować sposoby przechowywania i generowania energii.

Praktyczne zastosowanie wymaga wielu dalszych lat pracy. Na razie plazmę udaje się utrzymać przez dziesiąte części milisekund.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *