Planety mogą dzielić między sobą życie

Wokół większości gwiazd we wszechświecie krążą planety. Część z nich krąży w ekosferach swoich gwiazd. Teoretycznie możliwe jest przeniesienie życia pomiędzy planetami za pośrednictwem meteorytów – to tak zwana hipoteza panspermii.

Planety mogą dzielić między sobą życie
Planety mogą dzielić między sobą życie

Jason Steffen z USA opublikował ciekawą pracę naukową, w której rozważa możliwość istnienia życia na bliskich planetach, sąsiadujących ze sobą w tym samym układzie gwiezdnym. Szacunki dotyczące zasięgu ekosfery danego układu pozwalają nam tylko w przybliżeniu ocenić warunki panujące na obecnych w układzie planetach. W naszym układzie słonecznym w ekosferze, leżą Ziemia, Wenus i Mars. Jednak zarówno na Marsie, jak i na Wenus panują warunki skrajnie nieprzyjazne życiu. Na Wenus z powodu wysokiej temperatury spowodowanej grubą, pełną gazów cieplarnianych atmosfery, a na Marsie z powodu jej wyjątkowej rzadkości.

Biorąc pod uwagę potencjalną ilość planet w całym wszechświecie – w kosmosie jest tak duża ilość planet, że wśród nich muszą znajdować się pary bliskich sobie obiektów, na których istnieją warunki do powstania i utrzymania życia. Steffen w swoim opracowaniu zastanawiał się nad możliwością transferu życia z jednej planety na drugą za pośrednictwem meteorytów, które uderzając w planetę – wyrywają z niej odłamki skalne niosące w sobie zalążki życia na przykład w postaci bakterii.

Życie może być znacznie bardziej powszechne we wszechświecie niż moglibyśmy sądzić
Życie może być znacznie bardziej powszechne we wszechświecie niż moglibyśmy sądzić

Z wyliczeń amerykańskiego naukowca wynika, że #panspermia powinna zachodzić stosunkowo łatwo w układach posiadających planety na orbitach bliskich sobie. Różnice pomiędzy orbitami planet nie zawsze są tak duże jak w naszym układzie słonecznym. Wokół gwiazdy Kepler-36 krążą przynajmniej dwie planety, których orbity różnią się od siebie o zaledwie 10%.

Ciekawe rozważania i wnioski z nich płynące. Życie może być znacznie bardziej powszechne we wszechświecie niż moglibyśmy sądzić…

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *