Planeta X istnieje

K.Batygin i M.Brown z CaltechK.Batygin i M.Brown – dwoje astronomów z Caltech twierdzi, że znalazło dowody na istnienie Planety X. Planeta ma rozmiary zbliżone do Neptuna i obiega Słońce w około 15 tysięcy lat.

Planeta X istnieje
Planeta X istnieje

Wygląda na to, że przed naszym wzrokiem ukrywa się ogromna, dziewiąta Planeta Układu Słonecznego. Krąży ona po eliptycznej orbicie obiegając Słońce raz na 15 tysięcy lat. Zbliża się do Słońca na odległość 200, a oddala się od niego aż na 1.200 jednostek astronomicznych (jednostka astronomiczna to w przybliżeniu średnia odległość Ziemi od Słońca). Dawno temu Planeta X znajdowała się dużo bliżej Słońca, ale została grawitacyjnie wypchnięta na swoją dzisiejszą, eliptyczną orbitę.

Batygin i Brown natrafili na ślad Planety X dzięki obserwacji sześciu obiektów orbitujących za Neptunem, które z niewiadomych przyczyn zbijają w gromadę. Szansa na to, że to przypadek są absolutnie minimalne, więc możemy powiedzieć niemal z całkowitą pewnością – Planeta X istnieje. Astronomowie mają świadomość, że ich odkrycie będzie traktowane jako hipoteza dopóki komuś nie uda się bezpośrednio nowej planety zaobserwować.

Brown to astronom winny odebrania tytułu planety Plutonowi, którego ja i wielu astronomów nie uznaje. Może w tym przypadku Brown ma rację. Zobaczymy.

sciencemag.org

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *