Pierwszy na świecie tranzystor o bramce szerokości 1 nanometra

Amerykańscy naukowcy stworzyli najnowocześniejszy i najmniejszy na świecie, działający tranzystor z bramką o szerokości 1 nanometra.

pierwszy-na-swiecie-tranzystor-o-bramce-szerokosci-1-nanometra

Żeby wiedzieć o jakich dokładniej rozmiarach rozmawiamy powiem, że średnica ludzkiego włosa wynosi od 80.000 do 100.000 nanometrów. Nowy tranzystor jest więc naprawdę mikroskopijny. Tego typu rozmiarów tranzystorów wymaga rozwój technologii. Wydajność podzespołów komputerowych – w wielkim uproszczeniu – zależy od liczby zastosowanych w nich tranzystorów. A do upchnięcia dużej liczby tego typu elementów w układzie konieczne jest ciągłe ich zmniejszanie. Jeżeli tranzystorów nie daje się zmniejszyć – postęp technologiczny staje w miejscu.

Naukowcy twierdzili, że w przypadku rozmiaru mniejszego niż 14 nm, tranzystory znajdują się fizycznie tak blisko siebie, że elektrony doświadczają efektu tunelowego. Zapewne inni naukowcy o tym „nie wiedzieli” i wykorzystali węglowe nanorurki oraz disiarczek molibdenu.

Badania nad nowymi tranzystorami są wciąż są na bardzo wczesnym etapie i obecnie stworzono jedynie pojedynczy prototyp. Warto pamiętać, że 14 nm układy potrafią posiadać ponad miliard tranzystorów na jednej kości. Zespół Berkley Lab musi dopiero opracować metodę masowej produkcji nowych 1 nm tranzystorów i umieścić je w układzie scalonym. Przyszłość wygląda jednak obiecująco.

Należy przy tym pamiętać, że od zaprezentowania działającego tranzystora do użycia go jest długa droga. Mówią o tym sami naukowcy z Berkley Lab, którzy starają się studzić zapał wszystkich fanów technologii. Najważniejsze jednak jest, że w ogóle pojawiła się możliwość przełamania bariery, która wydawała się dotychczas nie do pokonania. Mam nadzieję, że to obiecujące odkrycie pozwoli na dalszy rozwój technologii.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *