Piękno Obłoków Magellana

Widoczne gołym okiem na półkuli południowej Obłoki Magellana są tak naprawdę galaktykami karłowatymi orbitującymi wokół Drogi Mlecznej. Astronomom z NASA udało się przy użyciu obserwatorium satelitarnego Swift stworzyć najdokładniejszą mapę tych obiektów w historii.

Piękno Obłoków Magellana
Piękno Obłoków Magellana

Obraz galaktyk powstał z połączenia tysięcy pojedynczych zdjęć wykonanych w ultrafiolecie. W wyniku tego mozaika z Wielkim Obłokiem Magellana ma rozdzielczość 160 megapikseli, natomiast z Małym – 57 megapikseli. Są one tak szczegółowe, że na pierwszym z nich można dostrzec około miliona źródeł promieniowania UV, natomiast na drugim 250 tysięcy.

Obłoki Magellana i Droga Mleczna
Obłoki Magellana i Droga Mleczna

Wielki i Mały Obłok Magellana znajdują się odpowiednio 163 i 200 tysięcy lat świetlnych od Ziemi. Są one dużo mniejsze od Drogi Mlecznej – Wielki Obłok posiada zaledwie 1/10 rozmiaru naszej galaktyki i ma tylko 1% jej masy. Mały ma połowę tego rozmiaru i 2/3 masy. Znajdują się one relatywnie blisko, dlatego możliwe było wykonanie tak dokładnych fotografii. Na zdjęciu powyżej możesz zobaczyć dokładnie jak wyglądają one w porównaniu do Drogi Mlecznej.

Krzysiek Dzieliński

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *