Paradoks nieśmiertelności

Rak jest śmiertelną chorobą, która zbiera obfite żniwo. Lekarze starają się z nim walczyć, ale w wielu przypadkach ta walka okazuje się mitycznym pojedynkiem Dawida z Goliatem. Jednak nauka robi postępy i obecnie odpowiednio wcześnie zdiagnozowany rak nie jest wyrokiem śmierci.

Paradoks nieśmiertelności
Paradoks nieśmiertelności

W naszych ciałach dochodzi do nieustannej wymiany komórek. Jedne umierają i rodzą się nowe. Zapewne nie raz czytałeś o tym, że liczba neuronów w mózgu z wiekiem maleje, albo widziałeś jak łuszczy Ci się skóra. To martwe komórki ustępują miejsca nowym, świeżym komórkom.

Nauka dąży do tego by sprawić, żeby człowiek stał się nieśmiertelny. Medycynie udało się wydłużyć życie ludzkie, ale to w zasadzie zasługa wyższej higieny, lepszych lekarstw leczących pewne choroby niż działania medycyny ukierunkowanej na wydłużenie ludzkiego życia. Fakt jest faktem – statystycznie życie ludzkie jest dłuższe niż kilkadziesiąt, albo kilkaset lat temu.

Czym jest rak? W ogromnym uproszczeniu choroba na raka polega na tym, że pewne komórki, w których dochodzi do błędu na poziomie genetycznym stają się… nieśmiertelne i namnażając się doprowadzają do śmierci całego organizmu. Paradoks polega na tym, że wielu ludzi zabija choroba, która jest skutkiem nieśmiertelności (namnażających się bez opamiętania komórek rakowych).

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *