Otępienie ważną przeszkodą na drodze do kolonizacji Marsa

Jak ochronić mózgi kolonistów przed zgubnymi skutkami dalekich podróży kosmicznych? Dłuższa ekspozycja na promieniowanie kosmiczne powoduje przypadłość zwaną „space brain”, objawiającą się poważnymi zaburzeniami poznawczymi i ogólnym otępieniem.

otepienie-wazna-przeszkoda-na-drodze-do-kolonizacji-marsa

Naukowcy z University of California w Irvine odkryli, że dłuższa ekspozycja na bardzo energetyczne promieniowanie kosmiczne – na jakie podczas długich podróży narażeni będą astronauci – grozi przypadłością zwaną „space brain”, która objawia się poważnymi zaburzeniami poznawczymi i otępieniem.

W ramach testów wystawiono szczury na promieniowanie naładowanymi cząstkami w NASA Space Radiation Laboratory, a następnie wysłano na badania na Uniwersytet Kalifornijski. Naukowcy odkryli, że nawet pół roku po zakończeniu „naświetlania” w mózgu zwierząt istnieje poważny stan zapalny, a neurony uległy uszkodzeniu. Wszystko to zakłóca poważnie przepływ sygnałów elektrycznych pomiędzy neuronami. Zwierzęta przez to gorzej radziły sobie w testach badających umiejętności uczenia się i pamięć.

Okazało się także, że wpływa to na mechanizmy, które redukują wpływ wcześniejszych, nieprzyjemnych doświadczeń, co oznacza, że astronauci dodatkowo musieliby się podczas długiej kosmicznej podróży zmagać ze znacznie podwyższonym poziomem stresu i niepokoju.

Po raz kolejny dostajemy zatem podkreślenie konieczności stworzenia odpowiedniej tarczy, która w przestrzeni kosmicznej zastąpi nam ziemską magnetosferę chroniąc przed promieniowaniem i jego bardzo groźnymi dla zdrowia skutkami.

uci.edu

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *