Oszałamiające zdjęcia pierścieni Saturna

Sonda Cassini jest w kończy swą misję na Saturna. To misja obfitująca w oszałamiające zdjęcia nie tylko samego Saturna, ale również jego pierścieni i księżyców. Cały świat naukowy od lat czekał właśnie na takie zdjęcia, które możemy zobaczyć dzięki NASA.

Tym razem sonda wzięła pod lupę zewnętrzne pierścienie gazowego giganta. Możemy mówić tu o czymś wyjątkowym, ponieważ Cassini pokazuje strukturę pierścieni z dokładnością nawet do 550 metrów. Chociaż już ponad 10 lat temu sonda wykonywała zdjęcia pierścieni, to jednak dopiero teraz możemy zobaczyć je w znakomitych warunkach oświetleniowych.

„Jako osoba zaangażowana w planowanie zdjęć, wykonywanych tuż po wejściu sondy na orbitę Saturna, które przez 13 lat pozostały najdokładniejszymi znanymi nam obrazami pierścieni, jestem zachwycona jakością tych najnowszych. Wydaje się najwłaściwsze, by na koniec misji sonda Cassini wykonała tak dobre zdjęcia pierścieni, jak to tylko możliwe” – powiedziała szefowa Cassini Imaging Team, Carolyn Porco ze Space Science Institute w Boulder.

Naukowcy na bieżąco analizują zdjęcia i na ich podstawie zdobywają niezwykle cenną widzę na temat historii, ewolucji i wpływu pierścieni na Saturna, jego księżyce i Układ Słoneczny.

www.jpl.nasa.gov

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *