Origami by biedronka

Naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego sięgnęli po pomoc tomografu komputerowego i ultraszybkich kamer, by poznać sekret biedronek. Dotychczas nie wiedzieliśmy jak udaje im się składać skrzydła pod pancerzykiem. Teraz wiemy – dzięki ciekawskim Japończykom.

Biedronki są niesamowite, bo dość spore skrzydełka są one w stanie bardzo szybko i płynnie schować pod osłonką pancerza. A robią to w odwrotnej kolejności – najpierw składają pancerz, a dopiero potem wciskają pod niego skrzydła. Japońscy naukowcy – aby mieć lepszy wgląd w to, co dzieje się pod spodem dokonali przeszczepu – naturalny, czerwony, pancerz zmienili na przejrzysty, wykonany z utwardzonej promieniowaniem ultrafioletowym żywicy.

Owady następnie nagrywano ultraszybkimi kamerami i tomografem komputerowym i odkryto niesamowite, naturalne origami, którego odtworzenie powinno doprowadzić do małych przełomów w dziedzinie mechaniki, robotyki czy aeronautyki, a rozwiązanie bazujące na skrzydłach biedronek może doprowadzić do zmiany bliższym nam przedmiotów – na przykład parasoli.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *