ONZ nie uznała rzezi 1,5 mln. Ormian za ludobójstwo

Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon odrzucił papieski projekt kategoryzacji rzezi 1.5 mln Ormian za ludobójstwo. Polityka znów wzięła górę nad sprawiedliwością historyczną. Decyzja taka jest korzystna dla Turcji starającej się o akces do UE.

ONZ nie uznała rzezi 1,5 mln. Ormian za ludobójstwo
ONZ nie uznała rzezi 1,5 mln. Ormian za ludobójstwo

Ban Ki-moon w swoim oświadczeniu stwierdził, że masakra Ormian nie była ludobójstwem tylko „okrutną zbrodnią”. Kolejna dyskusja na temat rzezi ludności ormiańskiej (1915 – 1917) wynikła po oświadczeniu złożonym przez papieża Franciszka, który nazwał te makabryczne wydarzenia „pierwszym ludobójstwem XX wieku”. Co jakiś czas powracające spory na ten temat zawsze mają wydźwięk polityczny. Wielu przywódców i intelektualistów zachodnich nawołuje od lat Turcję do rozliczenia się z przeszłością, Ankara jednak nie zmienia zdania.

24 kwietnia 2015 roku minie 100. rocznica ludobójstwa dokonanego na Ormianach przez Turków. Atak na mniejszość ormiańską rozpoczął się oficjalnie od aresztowania 250 ormiańskich polityków i intelektualistów. Rząd turecki oskarżył ich o szpiegostwo i wspieranie Rosji w wojnie. Następnie władze za pomocą administracji i wojska prowadziły wypędzenia Ormian w pustynne rejony kraju. Do końca 1917 roku w wyniku tej ludobójczej polityki zginęło ok. 1.5 mln ludzi.

Minister Spraw Zagranicznych Turcji odpowiedział, że słowa papieża były „dalekie od rzeczywistości prawnej i historycznej”…

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *