Oko to fenomenalny narząd, który pozwala nam rejestrować otaczającą nas rzeczywistość. Miliony lat ewolucji sprawiły, że jest on znacznie bardziej czuły niż najlepsze cyfrowe aparaty fotograficzne.
Naukowcy z University of Illinois at Urbana-Champaign przeprowadzili wnikliwe badania oczu pod kątem jego czułości. Okazuje się, że oko ludzkie jest w stanie wykryć nawet pojedynczy foton.
W trakcie eksperymentów próbowano sprawdzić, czy siatkówka tak dobrze przefiltruje szum z obrazu, że fotony nie dotrą do pręcika i, tym samym, do mózgu, więc ich nie zobaczymy. Jednak stało się inaczej. Trzech ochotników zamknięto w kompletnych ciemnościach, a następnie mieli patrzeć na, stworzony na potrzeby testu, specjalny system optyczny, który generował pojedyncze fotony pomiędzy dwoma sygnałami dźwiękowymi.
Zadaniem ochotników było stwierdzenie, czy foton został wyemitowany i określenie, w skali 1-3, na ile są pewni, że doszło do emisji. W sumie przeprowadzono 2400 prób, w czasie których udzielono znacznie większej prawidłowych odpowiedzi niż wynikałoby to tylko z przypadkowego zgadywania. Naukowcy chcą rozszerzyć swoje eksperymenty o większą ilość ochotników, o różnych płciach, wieku i stanie oczu.
Jako że badania były prowadzone przez specjalistów ds. optyki kwantowej, chcą oni sprawdzić, czy ludzki mózg jest w stanie zarejestrować fotony znajdujące się w różnych stanach kwantowych, w tym w superpozycji.