Oko potrafi rejestrować pojedynczy foton

Oko to fenomenalny narząd, który pozwala nam rejestrować otaczającą nas rzeczywistość. Miliony lat ewolucji sprawiły, że jest on znacznie bardziej czuły niż najlepsze cyfrowe aparaty fotograficzne.

Oko potrafi rejestrować pojedynczy foton

Naukowcy z University of Illinois at Urbana-Champaign przeprowadzili wnikliwe badania oczu pod kątem jego czułości. Okazuje się, że oko ludzkie jest w stanie wykryć nawet pojedynczy foton.

W trakcie eksperymentów próbowano sprawdzić, czy siatkówka tak dobrze przefiltruje szum z obrazu, że fotony nie dotrą do pręcika i, tym samym, do mózgu, więc ich nie zobaczymy. Jednak stało się inaczej. Trzech ochotników zamknięto w kompletnych ciemnościach, a następnie mieli patrzeć na, stworzony na potrzeby testu, specjalny system optyczny, który generował pojedyncze fotony pomiędzy dwoma sygnałami dźwiękowymi.

Zadaniem ochotników było stwierdzenie, czy foton został wyemitowany i określenie, w skali 1-3, na ile są pewni, że doszło do emisji. W sumie przeprowadzono 2400 prób, w czasie których udzielono znacznie większej prawidłowych odpowiedzi niż wynikałoby to tylko z przypadkowego zgadywania. Naukowcy chcą rozszerzyć swoje eksperymenty o większą ilość ochotników, o różnych płciach, wieku i stanie oczu.

Jako że badania były prowadzone przez specjalistów ds. optyki kwantowej, chcą oni sprawdzić, czy ludzki mózg jest w stanie zarejestrować fotony znajdujące się w różnych stanach kwantowych, w tym w superpozycji.

illinois.edu

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *