Ogromne oczekiwania związane z Teleskopem Kosmicznym Jamesa Webba

Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba (JWST) odmieni nie do poznania nasze obserwacje zjawisk zachodzących we Wszechświecie. JWST i Teleskop Kosmiczny Hubble’a stworzą tandem, dzięki któremu będziemy mogli zobaczyć Wszechświat w 3D.

ogromne-oczekiwania-zwiazane-z-teleskopem-kosmicznym-jamesa-webba

Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba będzie tak precyzyjnym instrumentem, że dzięki niemu uzyskamy obrazy pierwszych gwiazd i galaktyk, które uformowały się tuż po Wielkim Wybuchu. Otrzymamy również informacje na temat formowania się galaktyk i systemów gwiezdnych, a także odkryjemy nowe planety, na których może istnieć życie.

Jeszcze nigdy nie mieliśmy jednocześnie w przestrzeni kosmicznej dwóch teleskopów o takiej rozdzielczości. Hubble znajduje się na orbicie bliskiej Ziemi, a JWST zostanie umieszczony w punkcie libracyjnym L2, o odległości 1,5 miliona kilometrów dalej. Tak duża odległość między oboma urządzeniami oznacza, że jeśli zostaną one skierowane na ten sam obiekt w Układzie Słonecznym, to różnica w kątach widzenia będzie na tyle duża, iż pojawi się głębia zauważalna ludzkim okiem. W ten sposób otrzymamy niesamowite zdjęcia księżyców Jowisza na tle chmur, za którymi będą kolejne księżyce czy pył przetaczający się nad górami na Marsie, czy też szybko zmieniających się zjawisk, takich jak upadki asteroid na skalistych planetach czy burze na Jowiszu.

Teleskop Kosmiczny Hubble’a ma pracować do roku 2021. Jest to jedyny teleskop kosmiczny, który zaprojektowano z myślą o przeprowadzaniu na nim prac serwisowych. Ocenia się, że Hubble może pozostać na orbicie i być zdolny do prowadzenia obserwacji aż do roku 2040.

Zobacz film poklatkowy z ostatniej fazy budowy Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *