Odpowiedzialność za autonomiczne pojazdy

Wprowadzenie na drogi autonomicznych pojazdów zmusza nas do rozstrzygnięcia kwestii odpowiedzialności – bo kto ma ją ponieść? #Volvo ma prostą odpowiedź – będzie to zawsze producent.

Odpowiedzialność za autonomiczne pojazdy
Odpowiedzialność za autonomiczne pojazdy

„Dostarczamy tę technologię i jesteśmy odpowiedzialni za wszystko co nasz samochód robi w trybie autonomicznym. Jeśli nie jesteście gotowi aby wygłosić takie zdanie to prawdopodobnie nie powinniście próbować rozwijać autonomicznego systemu”, takie dokładnie słowa wygłosił ostatnio w Waszyngtonie szef Volvo Håkan Samuelsson.

Nieco wcześniej podobne zdanie wyraziły #Google i #Mercedes-Benz, ale na razie nie wiadomo czy stanie się to normą w całej branży. Być może nie producenci będą o tym decydować lecz ustawodawcy poprzez przepisy drogowe, które muszą zostać dostosowane z myślą o autonomicznych pojazdach, jednak z drugiej strony współpraca producentów takich aut na pewno w niczym nie przeszkodzi.

Autonomiczne pojazdy coraz bliżej
Autonomiczne pojazdy coraz bliżej

Jeśli producent będzie przyjmował na siebie dobrowolnie odpowiedzialność za działanie autonomicznego samochodu to będziemy wtedy pewni, że on sam może w stu procentach zaufać swojemu produktowi – wie, że nie będzie tracił pieniędzy na płaceniu za wywołane przez niego szkody i w pierwszym okresie obecności samochodów bez kierowcy na naszych drogach może być to bardzo ważne z psychologicznego punktu widzenia.

#autonomiczny #bezpieczeństwo #motoryzacja #samochód geekweek.pl fortune.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *