Odnaleziono meteoryt starszy od Ziemi

W „Sylwestra” australijscy geologowie odnaleźli #meteoryt o wadze 1.7 kilograma, który po dokładnym przebadaniu okazał się być starszy od Ziemi.

Odnaleziono meteoryt starszy od Ziemi

27 listopada na monitorach sieci Defense Fireball Network (DFN) pojawiła się informacja o wychwyceniu przez kamery spadającego meteorytu w okolicach William Creek i Marree na południu Australii. Dzięki triangulacji naukowcy wyruszyli w teren, by poszukać miejsca jego upadku. Meteoryt spadł na w Kati Thanda-Lake Eyre, gdzie znajduje się najniżej położony punkt całego kontynentu.

Po trzech dniach poszukiwań zespół z Curtin University odnalazł meteoryt o wadze 1,7 kilograma wbity w ziemię na głębokość 42 centymetry w błotniste jeziorko. Gdyby poszukiwacze dotarli na miejsce kilka dni później to zapewne deszcze ukryłyby kosmiczny kamień pod warstwą błota i nigdy nie udałoby się go odnaleźć.

Meteoryt okazał się być chondrytem, który według wyliczeń liczy sobie więcej niż 4.5 miliarda lat, a więc jest starszy od samej Ziemi. Naukowcy się cieszą, bo odkrycie to wykazało, że sieć DFN działa sprawnie i z jej pomocą można znajdować meteoryty uderzające w Ziemię.

curtin.edu.au

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *