Odkryto planetę zdumiewająco podobną do Jowisza

Astronomom wykorzystującym 3.6-metrowy teleskop Europejskiego Obserwatorium Południowego udało się zidentyfikować planetę zdumiewająco podobną do Jowisza, krążącą na podobnej orbicie wokół podobnej do Słońca gwiazdy HIP 11915. Odkrycie wskazuje na możliwość występowania innych zbieżności.

Odkryto planetę zdumiewająco podobną do Jowisza
Odkryto planetę zdumiewająco podobną do Jowisza

Metody poszukiwania planet pozasłonecznych najlepiej się sprawdzają w systemach planetarnych, w których regiony centralne są zapełnione przez planety o dużej masie. W Układzie Słonecznym sytuacja jest inna – centrum zajmowane jest przez małe, skaliste planety, a po dalszych orbitach krążą gazowe olbrzymy.

Wiele nowych teorii na temat powstawania układów planetarnych pozwalających na rozwinięcie się życia wskazuje na kluczową rolę pola grawitacyjnego planet takich jak Jowisz. Odnalezienie „sobowtóra” gazowego olbrzyma to istotny krok na drodze do odnalezienia systemów podobnych do Układu Słonecznego.

Stary, dobry Jowisz
Stary, dobry Jowisz

Zespół naukowców celowo zwrócił uwagę na gwiazdy podobne do Słońca – był to pierwszy logiczny krok w procesie poszukiwania układów planetarnych bliskich naszemu. Odkrycia dokonano przy użyciu spektrometru HARPS zainstalowanego w Chilijskim obserwatorium ESO w La Silli.

HIP 11915 można uznać za jeden z najbardziej podobnych do Układu Słonecznego systemów planetarnych. jest zatem wśród najlepszych miejsc do poszukiwań światów zbliżonych do Ziemi.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *