Odkryto pierwszy egzoksiężyc

Naukowcy, obserwując migotanie światła gwiazdy, trafili na ślad planety, która ma rozmiary zbliżone do Jowisza i dziesięciokrotnie większą od niego masę. Astronomowie znaleźli także ślad jej naturalnego satelity, który zdaje się mieć rozmiar zbliżony do Neptuna.

Neptun jest gazowym olbrzymem, ze średnicą niemal czterokrotnie większą od średnicy Ziemi jest czwartą co do wielkości planetą Układu Słonecznego. Naukowcom obsługującym Kosmiczny Teleskop Kepler trafili na obcy świat, w którym znaleźć można księżyc o takich rozmiarach.

Chodzi tu o układ Kepler-1625, który znajduje się w odległości około 4 tysięcy lat świetlnych od Ziemi. Naukowcy, obserwując migotanie światła z gwiazdy o takiej właśnie nazwie trafili nie tylko na ślad planety, która ma rozmiary zbliżone do Jowisza, lecz dziesięciokrotnie większą od niego masę (ze względu na większą gęstość), ale także na ślad jej naturalnego satelity, który zdaje się mieć rozmiar zbliżony do Neptuna.

Jeśli odkrycie to się potwierdzi to będzie ono przełomowe – będziemy mieli do czynienia z pierwszym znanym egzoksiężycem, a więc satelitą naturalnym znajdującym się poza Układem Słonecznym. Samo istnienie księżyca oczywiście nikogo nie zaskakuje, bo obce światy oczywiście muszą posiadać satelity, ważny jest jednak sam fakt odkrycia go. Obserwacje poczynione za pomocą Keplera trzeba będzie potwierdzić. W tym celu w stronę układu Kepler-1625 kierowany jest właśnie wzrok Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *