Obca planeta w Układzie Słonecznym

Naukowcy ze szwedzkiego Uniwersytetu w Lund twierdzą, że domniemana, dziewiąta planeta Układu Słonecznego jest egzoplanetą przechwyconą przez Słońce.

Obca planeta w Układzie Słonecznym
Obca planeta w Układzie Słonecznym

Symulacje komputerowe przeprowadzone przez Alexandra Mustilla i jego kolegów sugerują, że młode Słońce „ukradło” planetę innej gwieździe. Do narodzin gwiazd dochodzi zazwyczaj w gromadach, gdzie gwiazdy znajdują się stosunkowo blisko siebie. Dziewiąta planeta Układu Słonecznego, o ile rzeczywiście istnieje, mogła zostać przechwycona przez Słońce gdy doszło do jego zbliżenia z inną gwiazdą.

Dziewiąta planeta mogła zostać wyrzucona ze swojej orbity przez inne planety i zyskała nową orbitę, bardzo oddaloną od swojej gwiazdy. Gdy doszło do spotkania tej gwiazdy ze Słońcem, dziewiąta planeta mogła zostać przechwycona przez Słońce. Później obie gwiazdy oddaliły się od siebie, ale planeta pozostała już na orbicie wokół Słońca – twierdzi Szwed.

Póki co nie mamy pewności co do tego czy dziewiąta planeta istnieje. Jeśli tak, to wcześniejsze obliczenia pozwalają przypuszczać, jakiej jest wielkości i jak bardzo odległa jest od Słońca. Jeśli istnieje, to jest to jedyna egzoplaneta do jakiej, patrząc realistycznie, mógłby dolecieć pojazd z Ziemi.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *