O naszym istnieniu zadecydowała jedna mutacja sprzed miliarda lat

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania dotyczące odległej przeszłości życia na Ziemi. Trafili oni na ślad mutacji sprzed około miliarda lat, która pozwoliła na istnienie wielokomórkowych organizmów doprowadzając ostatecznie do powstania człowieka.

O naszym istnieniu zadecydowała jedna mutacja sprzed miliarda lat
O naszym istnieniu zadecydowała jedna mutacja sprzed miliarda lat

By organizmy wielokomórkowe mogły istnieć – komórki muszą wiedzieć, w którym kierunku mają się dzielić. Odpowiadają za to tzw. wrzeciona podziałowe, które przenoszą chromosomy na odpowiedni koniec komórki podczas jej podziału. Dzięki temu nowa komórka tworzy się we właściwym miejscu. Odpowiada za to struktura zwana domeną interakcji białkowej kinazy guanylowej (GK-PID) i enzym kinaza guanylowa. Jedna z nich dba o właściwą pozycję wrzeciona relatywnie do innych komórek, natomiast druga ciągnie włókna wrzeciona. W ten sposób nowe komórki ustawiane są idealnie tak jak trzeba, w relacji do komórek już istniejących.

Naukowcy prześledzili ewolucyjną drogę tego mechanizmu. Ich analiza doprowadziła do wykazania, że nastąpiło to około miliard lat temu. Kopia genu odpowiedzialnego za produkcję kinazy guanylowej została skopiowana i powstał GK-PID umożliwiając tym samym istnienie organizmów wielokomórkowych.

uchospitals.edu

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *