Nowy plan podróży na Alfa Centauri

Jurij Milner ze Stephenem Hawkingiem zapowiedzieli projekt Breakthrough Starshot, w którego ramach w kierunku Alfa Centauri ruszyć mają setki małych statków i mają one tam dotrzeć w 20 lat. Teraz opracowano alternatywny plan nieco dłuższej podróży.

Nanostatki dotrą do Alfa Centauri bardzo szybko, ale przez to będą one pędzić w okolicach znajdującej się 4 lata świetlne od nas gwiazdy z zawrotną prędkością. Istnieje obawa, że uda im się wykonać najwyżej kilka nieostrych zdjęć i to wszystko.

Astrofizyk René Heller i informatyk Michael Hippke – opracowali plan, który zakłada użycie jednego, nieco większego statku. Statek ten ma ważyć mniej niż 100 gramów (przy nanostatkach Breakthrough Starshot ważących zaledwie 1 gram). Mini rakieta ma lecieć do Alfa Centauri 100 lat i bezpiecznie wyhamować, dzięki czemu ma dać nam szansę na w miarę dokładne, przynajmniej w porównaniu do alternatywy Milnera i Hawkinga, zbadanie Alfa Centauri.

Statek ma posiadać ogromny żagiel słoneczny o powierzchni 100 tysięcy metrów kwadratowych. Żagiel ma służyć nie tylko do rozpędzania statku, lecz także jego hamowania. Jeśli to się uda, to na tym misja wcale nie musi się kończyć, bo statek może po wykonaniu zdjęć i przesłaniu ich w kierunku Ziemi, ruszyć w dalszą podróż wykorzystując grawitację mijanych gwiazd jako „katapultę” – dzięki czemu do Proxima Cenaturi mógłby on dotrzeć w ciągu 140 lat od startu z naszej planety.

W porównaniu do Breakthrough Startshot, statek według pomysłu Hellera i Hippke mógłby przeprowadzić dużo dokładniejsze badania – mógłby on nawet rzucić okiem na tamtejsze egzoplanety – a pamiętać trzeba, że wokół Proxima Centauri orbituje najbliższa nam „druga Ziemia” – planeta, która jest bardzo podobna do naszego kosmicznego domu.

Oczywiście oba pomysły się nie wykluczają, ale uzupełniają, dlatego dwójka naukowców już prowadzi rozmowy z przedstawicielami projektu Breakthrough Starshot.

www.scientificamerican.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *