Nowy film z przelotu sondy nad Plutonem

NASA nie pozwala nam zapomnieć o niezwykłej misji sondy New Horizons, dzięki której dowiedzieliśmy się, jak niezwykłym obiektem jest Pluton, i jak wiele skrywał przed nami tajemnic. Naukowcy NASA przygotowali nowe filmy.

Możemy na nich zobaczyć oryginalne zdjęcia tej planety karłowatej i jednego z jej księżyców, Charona, wykonane przez sondę w trakcie przelotu, które zostały poddane obróbce cyfrowej, abyśmy mogli zobaczyć na nich więcej szczegółów, a mianowicie rzeczywiste ukształtowanie terenu.

Widok zapiera dech w piersi. Możemy poczuć się, jakbyśmy znajdowali się na pokładzie statku kosmicznego, przelatywali nad tymi lodowymi obiektami i patrzyli na nie przez okno. Cyfrowe odwzorowanie powierzchni zostało przeprowadzone przez Paula Schenka i Johna Blackwella z Lunar and Planetary Institute w Houston.

Naukowcy z NASA odkryli, że słynne „Serce” Plutona skrywa ocean wody w postaci płynnej. Wody jest tam tyle, ile znajduje się we wszystkich oceanach na naszej planecie. Ocean ma średnicę dwóch tysięcy kilometrów i znajduje się od 150 do 200 kilometrów pod zamarzniętą powierzchnią, oraz może mieć nawet 100 kilometrów głębokości.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *