Niezwykły pociąg w Japonii

Płonący kominek, piano bar z muzyką na żywo, łazienki z wanną, panoramiczne wagony do podziwiania japońskich krajobrazów i gwiaździstego nieba – takie atrakcje czekają na podróżujących superluksusowym japońskim pociągiem Shiki-Shima.

W poniedziałek pociąg o futurystycznym wyglądzie i szampańskim kolorze wyjechał w swój pierwszy kurs. Pomimo, że ceny biletów są bajecznie wysokie, chętnych podróżnych wcale nie brakuje. Wręcz przeciwnie, w Shiki-Shimie nie ma wolnych miejsc aż do marca 2018 r. A to także dlatego, że pociąg na swój pokład zabiera tylko 34 pasażerów.

Shiki-Shima to 10-wagonowy skład, w którym mieści się 17 pokoi. Najdroższy z nich to dwuosobowy apartament o powierzchni 20 m kw., za który należy zapłacić prawie 33 tys. zł. Łazienka wykończona jest specjalnym japońskim rodzajem drzewa cyprysowego, które jest znane ze swojego odświeżającego zapachu. Podróżni oprócz baru z najlepszymi trunkami do dyspozycji mają restaurację z jedną gwiazdką Michelin. Serwowane potrawy przygotowywane są trzy razy dziennie i nawiązują do kuchni z regionu, przez który przejeżdża w danym momencie pociąg.

Debiutancka podróż rozpoczęła się z tokijskiego dworca Ueno, skąd pociąg pojechał przez region Tohoku w stronę najbardziej na północ wysuniętej spośród wielkich japońskich wysp – Hokkaido. Z powrotem pojedzie trasą wzdłuż Morza Japońskiego. Po drodze pasażerowie będą mieli dwa postoje, które mogą wykorzystać na zwiedzanie.

Dla Shiki-Shimy zaplanowano trzy trasy, w zależności od pory roku. Na czterodniową i dwudniową wycieczkę będzie można się wybrać w sezonie od wiosny do jesieni. Zimą zaplanowano trasę trzydniową. Stąd nazwa pociągu Shiki-Shima, co oznacza „Wyspa Czterech Pór Roku”.

Pojazd nie powala szybkością. Porusza się z maksymalną prędkością zaledwie 112 km/h, czyli jedną trzecią mniej od standardowych japońskich pociągów.

Japońskie Koleje Wschodnie za tę luksusowy pociąg zapłaciły 176 mln zł.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *