Niezwykle kulisty obiekt w kosmosie

Ziemia jest kulą, ale to nie do końca nieprawda. Ziemia i niemal wszystkie obiekty w kosmosie są lekko spłaszczone. Mimo to naukowcy z Instytutu Badań Systemów Słonecznych im. Maksa Plancka oraz Uniwersytetu w Göttingen postanowili poszukać idealnie kulistej gwiazdy w kosmosie.

Niezwykle kulisty obiekt w kosmosie

Astronomowie w trakcie obserwacji natrafili na gwiazdę o nazwie Kepler 11145123, znajdującą się 5 tysięcy lat świetlnych od Ziemi. Okazuje się, że jest ona niemal idealną kulą. Według wyliczeń, różnica pomiędzy promieniami równikowymi, a polarnymi wynosi zaledwie 3 kilometry, pomimo tego, że średnica gwiazdy wynosi około 1,5 miliona kilometrów.

Kepler 11145123 jest bardzo jasną, dwukrotnie większą gwiazdą od naszego Słońca i obraca się od niego trzy razy wolniej. W przypadku Słońca różnica pomiędzy promieniem na równiku, a na biegunach, wynosi 10 kilometrów, a w przypadku Ziemi jest to 21 kilometrów.

Teleskop Kepplera obserwował gwiazdę przez ostatnie 4 lata. Dzięki badaniom, naukowcy opracowali niezwykle dokładny system pomiarowy gwiazd. Teraz będą mogli swoją technikę wykorzystać przy pomiarach innych gwiazd. Najbardziej badaczy interesuje jednak odpowiedź na pytanie, jak szybszy obrót i silniejsze pole magnetyczne mogą zmienić kształt gwiazdy.

viveremilano.biz

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *