Niezwykłe kule na plaży od lat zadziwiają ludzi

Na jednej z nowozelandzkich plaż niezwykłe kule od lat dziwią zarówno rdzenną ludność, jak i podróżników. Głazy Moeraki to grupa bardzo dużych kulistych „kamieni” znajdujących się na plaży Koekohe w Nowej Zelandii. Mają zadziwiająco idealny, kulisty kształt.

Niezwykłe kule na plaży od lat zadziwiają ludzi
Niezwykłe kule na plaży od lat zadziwiają ludzi

Na plaży znajduje się ich ponad 50. Największy z nich waży 7 ton, a jego średnica wynosi prawie 3 metry. Maoryskie legendy głoszą, że są to kosze, które niegdyś były napełnione węgorzami, tykwami i słodkimi ziemniakami Kumara, które zostały wyrzucone z mitycznej łodzi Araiteuru.

Miejscowi nazywają je „kamieniami żółciowymi huliganów”. Inne nazwy to „gigantyczne mordoklejki”, „mózgi kosmitów”, „gigantyczne kule do kręgli”, a nawet „nowozelandzki Stonehenge”.

Miejscowi nazywają je kamieniami żółciowymi huliganów
Miejscowi nazywają je kamieniami żółciowymi huliganów

Po przebadaniu dziwnych kul za pomocą mineralogii optycznej, krystalografii oraz mikrosond elektronowych okazało się, że głazy Moeraki to nic innego, jak błoto, muł oraz glina z domieszką kalcytu. Żeby osiągnąć tak duże rozmiary formowały się przez cztery miliony lat.

Jednak okoliczności ich powstania są wciąż niejasne. Naukowcy przypuszczają, że mogły utworzyć się nawet 60 milionów lat temu. Wtedy właśnie wokół bardzo trwałego jądra osadziły się sole kalcytowe. Po znalezieniu się kul na brzegu, zaczął się nawarstwiać na nich muł, dzięki czemu stawały się coraz większe.

Po uformowaniu konkrecji powstały duże szczeliny znane jako septaria. Kiedy woda zaczęła swobodnie wpływać do środka, pęknięcia wypełnił brązowy i żółty kalcyt oraz niewielka ilość dolomitu i kwarcu.

Moeraki 1

Moeraki 2

Moeraki 3

Moeraki 4

Moeraki 5

Moeraki 6

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *