Niemal 50 procent amerykanów może stracić pracę w wyniku robotyzacji

Prace rozwojowe nad inteligentnymi maszynami są prowadzone po to, aby robot mógł zastąpić człowieka w pracy. Niestety oznacza to również, że część ludzi będzie mogła pożegnać się z pracą, a liczba osób bezrobotnych wzrośnie.

Niemal 50 procent amerykanów może stracić pracę w wyniku robotyzacji
Niemal 50 procent amerykanów może stracić pracę w wyniku robotyzacji

Francuski tygodnik ostrzega, że w przeciągu 10-20 lat, zaawansowane roboty nowej generacji mogą odebrać człowiekowi pracę, przez co zniknie około 700 zawodów. Wskazuje się przede wszystkim na prace, które nie wymagają wysokich kwalifikacji. Istnieje aż 80-procentowe ryzyko, że roboty znajdą się na stanowisku recepcjonisty, sprzedawcy w sklepach, strażnika czy kucharza w barach szybkiej obsługi.

Zdecydowanie najbardziej zagrożeni są taksówkarze, a według naukowców istnieje 89% szans na to, że roboty całkowicie zastąpią człowieka na tym stanowisku. Prowadzenie taksówek przez człowieka stanie się zbędne w świecie, gdzie na ulicach będą znajdować się niemal same autonomiczne samochody.

Dalsze prace nad automatyzacją i sztuczną inteligencją mogą oznaczać również poważne problemy dla nauczycieli. Jak wiadomo, uczeni coraz częściej wykorzystują algorytmy, które pozwalają maszynom uczyć się niczym człowiek. Jeden „zawód”, który nie musi się obawiać robotyzacji. Chodzi tu o osoby duchowne.

Według badaczy, nawet połowa Amerykanów może stracić swoją pracę nad rzecz przyszłej robotyzacji. Ta przerażająca wizja niestety może się spełnić z wielu powodów. Robot może pracować całodobowo, nie będzie ociągał się w pracy, nie będzie chciał zwolnień, nie będzie marudził, będzie tańszy w utrzymaniu i przede wszystkim przyniesie większe zyski.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *