Niebawem sprawdzimy czy Proxima b nadaje się do życia

Proxima b to położona najbliżej Ziemi egzoplaneta. Okrąża ona gwiazdę Proxima Centauri, która jest najbliższą nam gwiazdą. Egzoplaneta ta jest ciekawa nie tylko z racji na swoją bliskość, ale też dzięki temu, że znajduje się ona na granicy ekosfery swojej gwiazdy.

niebawem-sprawdzimy-czy-proxima-b-nadaje-sie-do-zycia

Oznacza to prawdopodobieństwo utrzymania się na powierzchni planety ciekłej wody, a więc potencjalnie i powstanie życia. Jednak do istnienia wody na powierzchni planety, poza odpowiednim natężeniem promieniowania gwiazdy, potrzebna jest też odpowiednio gruba atmosfera.

Trudno jest zbadać atmosferę planety oddalonej ponad 4 lata świetlne, jednak astronomowie z Harvard University wiedzą jak można tego dokonać. Potrzebny będzie do tego Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, który po siedmiu latach opóźnień ma zostać w końcu wyniesiony w przestrzeń kosmiczną w 2018 roku.

James Webb Space Telescope miałby obserwować efekt przechodzenia światła Proximy Centauri przez atmosferę Proximy b. Światło gwiazdy przechodząc przez atmosferę, powinno wzbudzać ją do emisji w paśmie podczerwieni. Czyli akurat tym paśmie widma elektromagnetycznego, do którego obserwacji stworzony został JWST.

Za dwa lata dowiemy się więc, czy najbliższa nam planeta pozasłoneczna może kwitnąć życiem jak Ziemia, czy też smaży się jak Wenus, albo może zamarza pozbawiona osłony atmosfery jak Mars. Całkiem prawdopodobne jest, że z powodu silnego wiatru gwiezdnego z Proximy Centauri, ta ostatnia opcja wydaje się najbardziej prawdopodobna. Jednak skoro dysponować będziemy już odpowiednim narzędziem, warto sprawdzić potencjalną zdatność do życia najbliższej nam egzoplanety.

scientificamerican.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *