Nie używaj patyczków higienicznych do czyszczenia uszu

Myjemy nasze uszy – to normalne. Wiele osób stara się czyścić także ich głębsze partie, używając do tego niestety patyczków higienicznych – to ogromny błąd, ponieważ możemy narobić tam sporo szkód.

Nie używaj patyczków higienicznych do czyszczenia uszu

Audiolog, William H. Shapiro uważa, że nie powinno się wkładać do swojego ucha nic mniejszego niż łokieć. Nic dziwnego, zdaniem specjalistów nie powinniśmy sami czyścić wnętrza naszego ucha, ponieważ możemy narobić tam sporo szkód.

Wosk w uchu jest sprawą absolutnie naturalną. Stanowi on barierę dla robaków, by nie mogły one dostać się do naszych bębenków. Wosk zatrzymuje również kurz, włosy etc.. Dodatkowo trzeba wspomnieć, że wosk sprawia, iż wnętrze naszego ucha staje się odporne na wszelkie grzyby. Czyszcząc wnętrze ucha za pomocą patyczków higienicznych, większość wosku wpychamy do środka, zamiast go stamtąd usuwać. Musimy pamiętać, że w naszym uchu znajduje się błona bębenkowa, która aby przekazywać impulsy słuchowe do mózgu – musi drgać. Jeśli więc zapychamy ją woskiem, to skutecznie uniemożliwiamy jej prawidłową pracę, tłumiąc jej drgania. Nie trudno więc spowodować w ten sposób wyraźne pogorszenie się naszego słuchu.

Cóż zatem robić? Jeśli jesteś pedantem i czujesz przemożną potrzebę dokładnego wyczyszczenia swojego ucha – udaj się do lekarza specjalisty, który zrobi to przy użyciu płynu. Nie czyść wnętrza swoich uszu na własną rękę, a już tym bardziej przy użyciu patyczków higienicznych.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *